23.5.2016
5.00 / 1 oy

Dijital Fotoğraf Teknolojileri ve Erişim

Dijital Fotoğraf Teknolojilerine Erişim

Ankete katılan reklam fotoğrafçılarının büyük bir çoğunluğu (% 81), "Dijital fotoğraf teknolojisindeki gelişmeler anlatım olanaklarını geliştirdi", düşüncesine katılmaktadır. Özellikle Photoshop vb yazılım programları sayesinde çok sayıda fotoğrafın katmanlar halinde kusursuz bir biçimde birleştirilebilmesi, geleneksel fotoğraf teknikleriyle zor çözümlenebilen bazı teknik uygulamaların daha kolay bir biçimde gerçekleştitilebilmesi fotoğrafta verilmek istenen mesaja ve yaratılmak istenen atmosfere ulaşmayı kolaylaştırmıştır. Tasarım aşamasında hayal edilip imkansızlığı nedeniyle vazgeçilen görüntülere ulaşabilme olasılığının dijital sistemle birlikte artmış olması, reklam fotoğraflarının anlatım olanaklarının geliştirdiği düşüncesini desteklemektedir.

Anket katılımcılarının çoğunluğu (% 62) dijital teknolojideki gelişmelerin reklam fotoğraflarının kalitesini de artırdığı görüşündedir. Fotoğrafın gerek çekim gerekse çekim sonrası görüntü işleme aşamalarındaki işlemlerinin görerek yapılabilmesi, olası hataların müdahale olanağı sayesinde giderilebilmesi ve anlatım olanaklarının da gelişmesinin kaliteyi artırdığı düşünülmektedir. Bununla beraber dijital fotoğraf teknolojisinin halen gelişme aşamasında olması ve görüntü kalitesinde keskinlik, derinlik gibi bazı teknik yetersizliklerin bulunması dijital fotoğrafın eksikleri olarak görülmelidir.

fotoğrafçılık

Buna karşın anket katılımcılarının ancak yarısı (% 53) dijital fotoğrafın olanakları sayesinde başarısız fotoğraf çekme olasılığının azaldığını düşünmektedir. Fotoğrafa gerek çekim esnasında, gerekse çekim sonrasında bilgisayar ortamında görerek müdahale edilebiliyor olması teknik hataların büyük bir oranda önlenmesini sağlamaktadır. Dijital fotoğraf teknolojisinin özellikle pozlama problemini ortadan kaldırmıştır. Ancak yine de reklam fotoğrafçılarının önemli bir bölümünün başarı için teknolojiyi kullanmayı tek kriter olarak kabul etmedikleri anlaşılmaktadır.

Dijital fotoğraf teknolojisinin anlatım olanaklarını geliştirmesi, reklam tasarımcılarının hayal gücünü kullanarak oluşturdukları yaratıcı çalışmaların uygulanabilirliğini de artırmıştır. Reklam mesajını iletmede en önemli araçlardan biri olan fotoğraf, çeşitli yazılımlar aracılığıyla uygulamada yaratıcı anlatım olanakları sağlamaktadır. Anket katılımcılarının büyük bir çoğunluğu da (% 73) dijital fotoğraf teknolojisinin çalışmaları daha yaratıcı hale getirdiğini düşünmektedir.

Dijital teknoloji öncesinde fotoğrafçının çalışma süreci daha çok çekime odaklıydı. Çekim sonrasında filmler laboratuvardan alındıktan sonra en ideal kareler seçilerek iş bitmiş ve teslim edilmiş olurdu.

Dolayısıyla fotoğrafçının reklamdaki evi daha çok "fotoğraf çekme" eylemi üzerineydi. Dijital teknolojiyle birlikte fotoğraf çekme eylemi tıpkı bir araştımacının veri toplaması gibidir. Bunların daha sonra işlenmesi gerekmektedir Çekim sonrasında elde edilen ham görüntülerin değerlendirilmesi, yaratıcı fikrin fotoğrafta verilebilmesi için bilgisayar ortamında işlenmesi gerekmektedir. Fotoğrafın pratikteki uygulamasında yaşanan bu değişimden dolayı anket katılımcılarının büyük bir çoğunluğu (% 70), "Eskiden fotoğraf çekerdik, şimdiyse fotoğraf yapıyoruz", düşüncesindedir.

Ankete katılanların tamamına yakını (% 92) dijital teknoloji sonrasında reklam fotoğraflarında daha fazla manipülasyon yapıldığı düşüncesine katılmaktadır. Dijital teknolojiyle birlikte kullanılmaya başlanan yazılımların fonksiyonları, fotoğrafta var olan ya da görünmesi istenmeyen imgelerin çıkarılmasını, olmayanların başka fotoğraflardan alınarak eklenmesini ve bunun iyi bir teknik uygulamayla hiç müdahale edilmemiş (gerçekte varmış ya da yokmuş) gibi sunulabilmesini sağlamaktadır. Dijital teknoloji sayesinde, görüntüye yapılan müdahalelerde kusursuza yakın sonuçlar elde edilmesi, bu müdahalelerin daha da artmasını sağlamıştır.

Reklam fotoğrafçılarının büyük bir çoğunluğu (% 68) reklam fotoğraflarında manipülasyon yapılmasını doğru bulmaktadır. Bu müdahalelerin etik kurallar içerisinde, reklamın ürünü olağan görüntüsünden daha farklı göstermeyecek ve tüketiciyi aldatmayacak şekilde yapılması halinde reklamın sihiri ve oyunu içerisinde doğal olduğunu ifade etmektedirler. Tüketicinin reklamda abartıyı ve anlatımda yaratılacak yaratıcı bir espiri nedeniyle bu müdahaleleri olağan karşılayabildiği ifade edilmektedir.

Fotoğrafa müdahalelerin artmasıyla birlikte gerçek ve kanıt olma özelliği önemli ölçüde tehlikeye girmiştir Reklam fotoğraflarının kanıt olma gibi bir işlevi olmasa da fotoğrafta gösterilen ürün ve hizmetlerin gerçekten çok farklı olmaması, tüketiciyi yanıltıcı bir bilgiye yönlendirmemesi gerekmektedir. Anket katılımcılarının çoğunluğu da (%58) dijital teknolojideki gelişmelerin reklam fotoğrafının gerçeklikle ilişkisini azalttığını düşünmektedir. Fotoğrafın içeriğine yapılan müdahalelerin artması, gerçeklik ilişkisinin ve fotoğrafa duyulan güven duygusunun önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur. Tüketici, sıradan bir görüntüye bile müdahale edilmesinden dolayı artık hangi görüntünün gerçek hangisinin gerçekliği değiştirilmiş görüntü olduğunu ayırt etmekte zorlanmaktadır.

Anket katılımcılarının yarısı (% 53) dijital fotoğraf teknolojisindeki gelişmelerin, reklam fotoğraflarına olan güvenin azalttığını düşünmektedir. Tüketiciyi gösterdikleriyle ikna etme gibi bir işlevi olan reklam fotoğraflarına olan güvenin azalması önemli bir nitelik eksilmesi olarak görülebilir.

Dijital Fotoğraf Teknolojileri ve Erişim
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 732 kez okundu

23.5.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • aknshn
  aknshn
  25.6.2018

  bence halen olması gerektiği kadar güzel olan bir resim arama motoru yok, google diyecek arkadaşlara en başından söyleyeyim bing halihazırda google'dan çok daha iyi bir internet tarama teknolojisine sahip ve arayüzü de çok daha kullanışlı, ama sanki hala daha iyisi olması gerekiyormuş gibi geliyor bana

 • sanem
  sanem
  16.2.2018

  bazı meslekler için mühim olan usta çırak ilişkisidir, bu da cemiyet ya da dernek cafe vs yerlerde paylaşarak ve tartışılarak ya da birlikte fotoğrafçılık deneyimi yaparak mümkün olabilir

 • stalker
  stalker
  26.9.2017

  dijital fotoğraf teknolojisi yokken de reklam fotoğrafçılığı vardı ve o zamanın fotoğrafları bugün halen literatür çalışmalarında örnek kabul ediliyor. yani bu kadar da dijitalleştirmeyin bu fotoğraf işini

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz