20.3.2016
5.00 / 1 oy

Certificate Authority Kurulumu

Certificate Authority Nasıl Kurulur?

Certificate Authority, kısa adıyla Ca olarak adlandırılmaktadır. Ca bir kontrol merkezi olarak adlandırabiliriz. Sertifikamız ile güvenliği sağlayan ve sertifika için onay veren bir kontrol merkezidir. Ca sertifikaların güvenliğini denetler ve şifreleme tekniklerinin çözülmemesini sağlamaktadır. Ca'nın genel olarak kullanılmaması lazımdır. Bunun sebebi; eğer Ca genel olarak kullanılmış ise, güvenlik önlemi hiçbir işe yaramayacaktır ve bu sayede bu işlem etkisiz kalacak güvenliğimiz olmayacaktır. Ca kurulumları için public (genel) ve private (ör anahtarlar oluşturulmaktadır. Ca kurulumu için aşağıdaki kodlar kurulum yeterli olacaktır.

sertifika

• Route Mode

• Bridge Mode

OpenVPN uygulamasında yukarıda isimleri yazılmış olan iki çeşit çalışma şeklinden bahsedeceğiz.

Route Mode

Route mode çalışma şekli daha esnek olarak görülmektedir özel bir sistem gereksinimi gerekmedegi için daha çok bu çalışma şekli tavsiye edilmektedir ve bu modda gerçek olmayan arabirimler, bu çalışma mantığı sayesinde kullanılmaktadır.

Bridge Mode

Bridge mode kullanma yöntemi daha çok, ethernet oluşturmak için kullanılmaktadır. Birbirinden farklı konumlandırılmış sunucularda kullanılma yöntemi ise, toplu haldeki sunucuları tek bir alandan yönetmesidir. ilk başlarda bahsettiğimiz gibi birçok sunucu tek bir yönetim panelinden kontrol edilmektedir. İşte bu kontrol bridge mode sayesinde gerçekleşmektedir. Bridge modda da route modu gibi sahte arabirimler kullanmaktadır.

OpenVPN sunucu yapılandırma dosyası ile de yönetilebilmektedir bunun için server.conf dosyasına ulaşmamız gerekmektedir. Bu yöntem pek fazla tercih edilmemektedir.

Certificate Authority Kurulumu
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 773 kez okundu

20.3.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Reyhan.Karakaya
  Reyhan.Karakaya
  18.6.2016

  otorite kimdir ne işe yarar gibi daha da basic konular ile başlayarak konuyu buraya bağlasaymışsınız pek de güzel olurmuş

 • Sabri86
  Sabri86
  22.4.2016

  certificate authority dediğiniz neyin sertifikasıdır ne ne işe yarar bilgim olmadığı için faydalı bulmadım yazınızı

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz