19.4.2013
4.61 / 28 oy

Bilgisayar Bileşenleri

BİLGİSAYAR PARÇALARI NELERDİR?

İş hayatımızdan sosyal yaşantımıza kadar her alanda sıklıkla kullandığımız bilgisayarlar nasıl çalışır, içerisinde donanımlar nelerdir ve ne işe yararlar hiç merak ettiniz mi? Günümüz bilgisayarlarında yaygın olarak kullanılan donanım yapısı aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

-Anakart

-İşlemci

-Ram

-Ekran kartı

-Harddisk

-Ses kartı

-Klavye

-Mouse

-Monitör

-Printer

-Scanner

Anakart Nedir?

Anakartlar, tüm bilgisayar bileşenleri arasındaki iletişimi sağlayan en temel bilgisayar bileşenleridirler. Üzerindeki yuvalar yardımıyla işlemci, ram, ekran kartı, ethernet kartı gibi diğer bileşenler ile iletişim kurmasına ek olarak, sahip olduğu PCI ve AGP gibi slotlar ile de farklı bileşenlerin donanıma ilave edilebilmesine imkan sunarlar.

İşlemci Nedir?

CPU (Central Processing Unit) olarak da adlandırılan işlemciler, aslen bilgisayarlarımızın beyni olarak görev yapmaktadırlar. Bilgisayar kullanırken yapıyor olduğumuz her işlem için gerekli hesaplamaları yaparak sonuçlandıran işlmcilerin hızları arttıkça, birim süre başına yerine getirdikleri işlemlerin sayısı artmakta ve işlemlerin tamamlanma süresi kısalmaktadır.

RAM Nedir?

RAM (Random Access Memory – Rasgele Erişimli Bellek), bilgisayarlarımızın geçici hafızalarıdır. RAM sayesinde bilgisayarları kullanma esnasında geçici olarak saklamamız gereken bilgiler depolanır ve ihtiyaç duyuldukça çağırılır. Kullanmakta olduğumuz her programın geçici bilgilerini saklayabilmesi ve gerektiğinde yeniden çağırabilmesi için RAM miktarı ne kadar fazla olursa, programlarımız o kadar fazla veriyi geçici olarak depolayabileceğinden ve hemen geri çağırabileceğinden dolayı bilgisayarlarımız ne kadar çok belleğe sahip olurlarsa, hızları da o derece performanslı olacaktır.

Ekran Kartı Nedir?

Tüm grafik, yazı, oyun ve resimlerin oluşturulmasında monitör ile işlemci arasında görev yapan dönüştürücülerdir. Yüksek konfigürasyon gerektiren oyunlar oynamayacaklar için alınmas şart değildir, zira çoğu anakart üzerinde temel ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde On-Board olarak zaten bulunmaktadır.

Harddisk Nedir?

Verilerimizi kalıcı olarak saklamamıza olanak sağlayan hafıza birimidir. Sabit Disk ya da HDD olarak da adlandırılan harddiskler, bilgisayarımız kapalı da olsa tüm bilgilerimizi içerisinde barındırmaya devam ederler ve bilgisayarlarımızı açtığımızda işletim sistemimizi sistem belleğine yükleyerek çalıştırırlar.

Ses Kartı Nedir?

Ses kartı, bilgisayarımızda 0 ve 1 değerlerinden oluşan değerleri ses sinyallerine dönüştüren ve anlamlı ses dosyalarına dönüştüren birimdir. Ses kartları da anakartlar üzerinde genellikle On-Board olarak bulunduğu için, müzikle profesyonel düzeyde kayıt gibi işlemler yapmayan kullanıcılar için alınması şart değildir.

Klavye Nedir?

Bilgisayar ile kullanıcının iletişim kurmasını sağlayan en temel bileşenlerden birisidir. Tarihi mouse’tan dahi eski olan klavyeler, bilgisayar tarihinin ilk zamanlarından bugüne kullanıcıdan girdi alan en temel bileşenlerdir.

Mouse Nedir?

Türkçe fare olarak da adlndırılan mouse,  işletim sistemleri üzerinde kullanıcıların navigasyon işlemlerini kolaylaştıran ve seçim işlemlerini girdi olarak alan birimdir. En baz modelinde iki tuşa sahip olan fareler, genellikle sol tuşları ile seçim işlemlerini gerçekleştirirken, sağ tuşları ile de kullanıcılara ilave seçim özellikleri sunarlar.

Monitör Nedir?

Ekran olarak da adlandırılan monitörler, bilgisayar tarafından gönderilen bilgileri gözün görebileceği şekilde görüntüye dönüştüren cihazlardır.

Printer Nedir?

Türkçe yazıcı anlamına gelen printer, bilgisayar ortamında üretilen yazı, şekil, resim ve grafik gibi görsellerin kağıda basılmasını sağlayan donanımlardır.

Scanner Nedir?

Printer’ın tersine kağıtlara basılmış olan yazı, şekil, resim ve grafik gibi görsellerin kağıttan okunarak bilgisayara aktarılmasını sağlayan cihazlardır.

Bilgisayar Bileşenleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 6650 kez okundu

19.4.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Hüseyin.Turan
  Hüseyin.Turan
  30.9.2017

  bilgisayarlar kasa olmaktan laptop olmaya geçti artık, bileşenleri halen aynı olsa da boyutları küçüldü ve değiştirme gibi işlemleri kolaylaştı artık

 • m.cengiz
  m.cengiz
  21.4.2016

  cep telefonlarının kameralarının görüntü kalitesi iyileşti ve artık web kameralara gerek kalmadı. napalım çöpe mi atalım yani bilgisayarlarımızı?

 • nakliyatciyim
  nakliyatciyim
  6.2.2016

  webcam en olmazsa olmaz bileşendir, sayesinde Türkiye'de internet yaygınlaştı ve bugünlere geldi

 • ayyıldıztim
  ayyıldıztim
  5.6.2015

  o işe hiç bulaşma bence, gümrükte adamı çıldırtıyorlar, ucuza alayım derken gereksiz gümrük vergisi ödemen gerekebilir

 • E.Boztaş
  E.Boztaş
  4.11.2014

  peki bilgisayar bileşenlerini yurt dışından ucuza alabileceğimiz bir yer biliyor musunuz?

 • serdarc7
  serdarc7
  3.10.2014

  bilgisayarın standart bileşenleri olarak başlık güncellenebilir, geçenlerde wi-fi üzerinden dosya yollayabilen sd kart görünce bilgisayar donanım sektörünün suyunun çıktığına kanaat getirdim de

 • isil
  isil
  20.4.2013

  resimlerle anlatmanız çok faydalı olmuş :) teşekkürler

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz