30.4.2015
5.00 / 1 oy

Aynasız Kamera Lensleri

Aynasız kamera lensi Seçimi

Geçtiğimiz yıllarda fiyatlarının düşmesiyle birlikte, aynasız kameralar da son kullanıcı tarafından alınabilir ve kullanılabilir fotoğraf makineler arasında yerini aldı. Aynasız kameralar için lens seçimi yapmak ise, dslr kameralarda olduğu gibi temel bir bilgi birikimini gerektirir, ki bu sayede kullanıcı hangi amaç için hangi lense ihtiyaç duyduğunu tam olarak bilmelidir.

Aynasız kamera lensleri

DSLR kameralarda olduğu gibi aynasız kameralarda da zoom lensler ve prime lensler mevcuttur ama aynasız kamera lensleri DSLR lenslere oranla daha hafif ve gösterişsizdirler. Bu açıdan sokakta fotoğraf çekerken çok daha avantajlı olmalarına rağmen, objektifi kavramak ve avucunuza yerleştirerek sabitlemek konularında dezavantajları bulunur.

Aynasız kamera lensleri çoğunlukla DSLR lenslere oranla daha uygun bütçeli olsa da geniş bir fiyat aralıkları vardır.

Tüm aynasız kameralar full frame bir sensöre sahip değildir. Kullandığınız lenslerin odak uzaklıklarının hangi aralığa denk geldiğini bulabilmek için DSLR kameralarda sözünü ettiğim formülü uygulayabilirsiniz.

Aynasız Kamera Lensleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1033 kez okundu

30.4.2015 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • husen
  husen
  26.4.2018

  halen geleneksel aynalı slr lensleri ile aralarında bir tık fiyat farklı var, ağırlık ya da teknoloji konularından bağımsız olarak değer mi ya da 10 yıl sonra hangisi standart olacak gibi sorular sorduğumda soğuyorum, apple slr kamera yapmadığı sürece bunlar halen iyi günlerimiz olabilir

 • leylaca
  leylaca
  23.6.2017

  Aslinda teknoloji degistikce isimiz zorlasiyor. Hangi urun daha iyi daha kaliteli neyi secmeliyiz gibi.

 • isa650
  isa650
  17.5.2015

  bir dönemin araba parasına satılan fotoğraf makinalarıdır, hafif olmaları ve ucuzlamış olmaları sebebiyle artık daha tercih edilebilir durumdalar

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz